سوزن دوزی ترکمن


سوزن دوزی ترکمن

سوزن دوزي ترکمن که به آن سياه دوزي نيز اطلاق می شود که در بین ترکمن ها به ((کِشته)) معروف بوده و در گذشته کاربردهای فراوانی داشته است.در جامعه سنتی ترکمن برای تزئین لباس مردان، زنان و کودکان و همچنین پرده ها نیز از سوزن دوزی استفاده می شد ولی امروزه سوزن دوزی به طور عمده در لباس زنان استفاده می شود. به ندرت طرح های ابتکاری جدیدی در سوزن دوزی دیده می شود که هنوز عمومیت نیافته است.درباره تاریخ سوزن دوزی ترکمن اطلاع دقیقی در دست نیست و بر خلاف قالی که کاوش های پازیریک درباره آن اطلاعات ارزشمندی را فراهم آورده، زوایای تاریخی این هنر پنهان مانده است. اما ترکمانان از قدیم با تهیه ابریشم که ماده اصلی سوزن دوزی است آشنایی داشته اند و دختران و زنان ترکمن لباس های خود را با نخ های ابریشمین که با رنگ های طبیعی محیط رنگرزی می شد سوزن دوزی می کردند.
این موضوع با دقت در ادبیات شفاهی و نغمه های زنان ترکمن مشخص است.
ترکمن ها برای پوشاک خود و تزیین آن از پارچه ها و نخ های با رنگ های گرم استفاده می کنند. طیف رنگ های سرخ بسیار مطلوب ایشان است. از لحاظ روان شناسی، کاربرد و انتخاب رنگ ها به روحیات افراد بستگی داشته و همچنین هر رنگ تاثیراتی خاص را بر بیننده اعمال می کند. رنگ های گرم که در چرخه رنگ تقریبا نیمه بالا را به خود اختصاص داده است شامل رنگ های قرمز، قرمز نارنجی، نارنجی و قرمزبنفش است که البته هر کدام از آنها خود طیف گسترده ای دارد. رنگ قرمز سمبلی از خون غالب و شعله های آتش است. این رنگ یک محرک ((آتش درون)) است که گرمای ضروری برای ادامه حیات محسوب می شود.
ابعاد سوزن دوزی که بیشتر برای تزیین لبه شلوار زنانه و گاه دور یقه پیراهن کاربرد دارد، نسبت به نوع نقش و طرح به کار رفته متفاوت است؛ پهنای آن از 2 تا 8 سانتی متر متغییر است و به همان میزان که ابعاد و نقوش سوزن دوزی شده بیشتر می شود ارزش مادی و معنوی آن نیز افزایش می یابد.
خوشبختانه زنان ترکمن هم چنان به شلوارها و آنق های سوزن دوزی شده علاقه مندند و یکی از اولین بخش های جهیزیه دختران همین شلوارهای سوزن دوزی شده است.
گروه بندی نقوش سوزن دوزی ترکمن
زبان هنر معمولا علامت ها را به جای اشکال حقیقی می نشاند و چون غالبا تعداد علامت ها از تعداد  اشیا و شکل های طبیعی کمتر است، هنر ناگزیر می کوشد تا به الگو سازی و قرارداد سازی بپردازد. به علت محدودیت علامت های قراردادی نسبت به جهان واقع، حتی خودانگیخته ترین و صادقانه ترین هنر برای القای هر اندیشه و احساس و تاثیرگذاری از علامتی خاص استفاده نمی کند، بلکه از نوعی ((واژه نامه)) متناسب با طبیعت هر هنر بهره می گیرد که در آن اغلب یک اصطلاح، نماد، نشانه، تصویر یا عنصر واحد، برای چندین مفهوم متفاوت به کار برده می شود. هر دوره تاریخی، هر نسل و تقریبا هر هنرمند، واژه نامه های خاص خود را دارد که برای نمایاندن مقصود از نماد و نشانه و روش و وسیله نمایش خاص آن بهره می گیرد.
نقوش سوزن دوزی ترکمن را می توان بر اساس شکل ظاهر و عناصری که از آن الهام گرفته شده است در این گروه ها دسته بندی کرد: جانوران، عناصر طبیعت و محیط پیرامون، عقاید و باورها، ابزار کار و ادات جنگی.
منبع: جستاری در مفاهیم نقوش سوزن دوزی ترکمانان گنبدکاووس ، الهام ذباح، دکتر غلامعلی حاتم
 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شما


Demelza      

No more s***. All posts of this qutaily from now on http://kgzylliij.com [url=http://adtqyuecxds.com]adtqyuecxds[/url] [link=http://pangnp.com]pangnp[/link]


پاسخ به دیدگاه Demelza توسط مدیر سایت      

Thank you for sending links but unfortunately these links did not work, please do not send them.Thanks


Paulina      

That really caterups the spirit of it. Thanks for posting. http://sopwepyie.com [url=http://qxgmfxaavi.com]qxgmfxaavi[/url] [link=http://cthfeuelbtc.com]cthfeuelbtc[/link]Mildred      

Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is faainsttc, as well as the content!. Thanks For Your article about Outubro Rosa | Vittalisa .Jayvee      

Inhitsgs like this liven things up around here.Marilu      

I'm so glad that the ineenrtt allows free info like this!


پاسخ به دیدگاه Marilu توسط مدیر سایت      

we are so glad you like that even you can see the products here.


رها      

چقدر جالب و زیبا
ثبت دیدگاه


کانال تلگرام چارقد


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومیل خلیل
بانک جامع اطلاعات پزشکان استان گلستان