شیرینی برنجی خانگی مخصوص عید


شیرینی برنجی خانگی مخصوص عید

شیرینی برنجی
گروه غذایی: مناسبت های خاص – نوروز- شیرینی - انواع شیرینی عید خانگی
مدت زمان آماده شدن: طولانی
آرد برنج 1 و 1/2 لیوان  .  پودر قند 3/4 لیوان  .  تخم مرغ 1 عدد  .  گلاب 1/4 لیوان
روغن جامد یا روغن کرمانشاهی یا کره 3/4 لیوان  .  تخم خرفه مقداری برای تزیین
طرز تهیه : زرده ها و سفیده های تخم مرغ را جدا کنید ، پودر قند را الک کنید و داخل کاسه ای بریزید سپس زرده تخم مرغ و روغن جامد را به پودر قند اضافه و مخلوط کنید ( روغن را روی حرارت ملایم ذوب کنید و کناری قرار دهید تا روغن سرد شود سپس اضافه کنید ).

گلاب و آرد برنج را به مایه شیرینی اضافه و خوب مخلوط کنید ، سفیده تخم مرغ را داخل کاسه ای بریزید و با همزن بزنید تا خودش را بگیرد ( وقتی ظرف را برمیگردانید نریزد ) سپس سفیده های تخم مرغ را به مایه شیرینی اضافه کنید و آرام مخلوط نمایید تا یکدست شود.
روی کاسه را بپوشانید و 24 ساعت خمیر را داخل یخچال استراحت دهید ، پس از این مدت زمان خمیر را از یخچال خارج کنید ، تکه های کوچکی از خمیر بردارید و با دست تان به شکل گرد حالت دهید.
داخل سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و شیرینی ها را با فاصله داخل سینی بچینید ، روی شیرینی ها با مهر مخصوص شیرینی یا ابزار طرح بزنید و تخم خرفه بپاشید و در فر با دمای 160 درجه سانتیگراد 20 – 30 دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها بپزند ( بدلیل تفاوت دمای فرها پس از 20 دقیقه شیرینی را چک کنید ).
طرز تهیه شیرینی برنجی , نحوه پخت شیرینی برنجی
نکته ها :
-بدلیل اینکه انواع آرد برنج در جذب رطوبت متفاوت هستند ممکن است آرد کمتر یا بیشتری نیاز باشد ، تا حدی آرد اضافه کنید که بتوانید با دست به خمیر شکل دهید ، گلاب بیش از اندازه اضافه نکنید چون شیرینی خشک میشود.
-درصورتیکه خمیر چسبناک بود به مقدار خیلی کم مجددا آرد برنج اضافه کنید . توجه داشته باشید که در این موارد نمی شه مقدار تعیین کرد چون جذب روغن آردها با هم فرق داره .
-درصورتیکه خمیر خشک بود بمقدار خیلی کم گلاب یا عرق هل اضافه کنید تا خمیر لطیف بشه .
-نوع آرد برنج و نرم و ریز بودن آن در کیفیت شیرینی خانگی مخصوص عید بسیار مهم است. بنابراین اگر آرد برنج را در منزل تهیه می کنید. لازمست که از آسیاب قوی استفاده کنید و چندین بار با پارچه حریر آرد را الک کنید .
-اگر مهر در دسترس نداشتید زیاد مهم نیست با پودر پسته یا خرفه تزیین کنید. در صورت تمایل می توانید از هر وسیله ای که بتوانید روی آن  نقشی بیاندازید استفاده کنید. شیوه سنتی آن استفاده از انگشتانه است که با فشردن ته آن روی شیرینی گلبرگهایی را نقش می اندازند.
-صبر کنید تا شیرینی کاملا سرد شود سپس از سینی جدا کنید.
-استفاده از کاغذ روغنی به این دلیل است که ته شیرینی ها تیرگی کمتری داشته باشند.
-برای تزیین می توانید از تخم خرفه یا خلال پسته استفاده کنید.
-می توانید این خمیر را بین دو نایلون به قطر نیم سانتی متر باز کنید و قالب بزنید.
-اگر از روغن کرمانشاهی استفاده کنید طعم شیرینی نون برنجی کرمانشاهی پیدا خواهد کرد.
-برای رنگ کاکائویی، یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو را با یک تا دو قاشق غذاخوری آب گرم حل کنید و به خمیر اضافه کنید.
-برای رنگ زعفرانی زعفران دم کرده به خمیر اضافه کنی