اصول نقاشی روی پارچه


اصول نقاشی روی پارچه


رنگ پارچه
از رنگ پارچه برای نقاشی و چاپ بر روی انواع پارچه های نخی، ویسکوز، جیر، حریر و ... استفاده می شود. رنگ های پارچه در ۲ نوع متفاوت عرضه میشود که دسته اول غلظت بیشتری داشته و با قلم مو باید بر روی پارچه اجرا شود و دسته دوم که رقیق و به صورت اسپری میباشد . رنگ های پارچه حلال در آب هستند که بعد از خشک شدن ثابت شده و قابل شست وشو درآب گرم، ماشین لباس شویی، وایتکس و ...می باشند. این رنگها نمایی درخشان با قابلیت پوشانندگی بالایی دارند که بر روی انواع پارچه های رنگی قابل استفاده می باشند و می توان برای تزئین انواع لباس، روسری، پرده، رومیزی، کیف و کفش پارچه ای و ... از آن ها استفاده کرد. برای تثبیت بیشتر رنگ های پارچه بهتر است بعد از خشک شدن کامل رنگ ٬ پارچه را از پشت اتو بزنید تا رنگ پارچه کاملا تثبیت شود. در صورتی که از رنگ آکریلیک برای رنگ کردن پارچه استفاده می کنید باید از چسب بیندر یا دی ام پنج برای ثابت کردن رنگ روی پارچه استفاده کنید رنگ های پارچه در انواع ساده ٬ متالیک و فلوئورسانس عرضه میشود مانند هنر ویترای که از ترکیب رنگ و دورگیر برای زیا تر کردن طرح استفاده  می شود در هنر نقاشی روی پارچه نیز ار لاینر  یا دورگیر پارچه برای زیباتر نمودن طرح روی پارچه استفده میشود
 
پارچه 


دور گیر پارچه
خمیرهای دورگیر علاوه بر هنر ویترای در هنر نقاشی روی پارچه هم مورد استفاده قرار میگیرند و کاربرد دورگیر پارچه در ترسیم خطوط محیطی طرح است البته از دورگیر یا  لاینر پارچه علاوه بر خطوط محیطی به تنهایی و برای کشیدن خطوط گوناگون به ویژه در الگوهای سنتی در نقاشی روی مانتو و نقاشی روی شال نیز استفاده می شود. خمیرهای دورگیر نیازی به تثبیت کننده ندارند و بعد از خشک شدن مانند رنگ پارچه روی لباس و شال و مانتو و غیره تثبیت می شوند و قابل شستشو خواهند بود.
 
ابزار و وسایل نقاشی روی پارچه
1)کاربن
2)مدیوم
3)مداد الگو
ازشابلون استنسیل برای بهتر و زیبا تر شدن طرح پارچه میتوان استفاده کرد
ترانسفر پارچه
به جای نقاشی روی پارچه می توان از طرح های آماده برای چاپ روی پارچه استفاده کرد ترانسفر های با طرح های آماده طرح های پیش فرضی هستن که می توان از آن ها برای ایجاد نوعی چاپ روی پارچه استفاده کرد .این ترانسفرها توسط حررات اتو به سطح پارچه می چسبند. و به دلیل داشتن خط چین در اطراف خود از قسمت های دیگر به آسانی جدا می شوند. 
تیشرت ها و لباس هایی که با ترانسفر چاپ روی آن ها انجام شده است قابل شستشو می باشند.
مدیوم پارچه
مدیوم در هنر نقاشی روی پارچه و یا چاپ روی پارچه کاربرد دارد . که شامل انواع مختلف اورینت ، چسب مخصوص پارچه و ماده پفکی می شود.  اورینت برای رنگ آمیزی پارچه های تیره زمانی که قرار است از رنگ های روشن برای نقاشی روی پارچه استفاده می شود به عنوان زمینه استفاده می شود .از ماده پفکی برای برجسته سازی رنگ های روی پارچه و همچنین از چسب مخصوص پارچه برای چسباندن پارچه به سطوح مختلف مانند بدنه گلدان های سفالی و ثابت کردن رنگ های آکریلیک روی پارچه هم استفاده می شود این درحالی است که زمانی که برای نقاشی روی پارچه از رنگ پارچه  یا اسپری رنگ پارچه استفاده می شود نیازی به استفاده از بیندر و دی ام پنج نیست .
 
 
کتاب های آموزشی
کتاب های نقاشی روی پارچه شامل آموزش های گام به گام نقاشی روی پارچه از مقدمه تا پیشرفته را شامل میشود در این کتاب های آموزشی با انواع رنگ های پارچه و تثبیت کننده های رنگ پارچه و تکنیک های مختلف برای چاپ روی پارچه و همچنین نقاشی روی پارچه و طرح های جدید نقاشی روی پارچه مانند تکنیک نقاشی پفکی روی پارچه ، نقاشی باتیک و غیره با تصاویر مرحله به مرحله و با کیفیت آشنا می شوید.
چه نوع رنگی را می توان بر روی پارچه استفاده کرد؟
مبتدی ها باید با 100 درصد پارچه پنبه ای با تعداد زیاد نخ ها شروع کنند. استفاده از رنگ نساجی، که به طور خاص برای نقاشی پارچه ساخته شده است. اگر رنگی که میخواهید در دسترس نیست، خودتان را با مخلوط کردن وسیله نساجی، موجود در فروشگاههای صنایع دستی، با رنگ اکریلیک یا همه منظوره بسازید.
 
بهترین رنگ برای استفاده در لباس چیست؟
 
بهترین رنگ برای استفاده در مورد لباس، رنگ پارچه و رنگ اکریلیک است! از رنگهای درجه حرارت استفاده نکنید زیرا اگر از خوردن هر نوع رطوبت جلوگیری شود، از بین می روند و شستشو می دهند.
 


 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاه


کانال تلگرام چارقد


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومیل خلیل
بانک جامع اطلاعات پزشکان استان گلستان