روستای فارسیان ماسوله ی گلستان!!


روستای فارسیان ماسوله ی گلستان!!

روستای فارسیان به عنوان یکی از روستاهای زیبای کشور شناخته شده است دارای بافت بسیار با ارزش و سنتی است به همین دلیل الگوی سازی مسکن روستایی برای حفظ آداب و سنن تاریخی این منطقه اجرا شده که در حال حاضر در 80 واحد مسکونی در این روستا، الگوسازی مسکن روستایی انجام شده است. از آنجایی که در برنامه چهارم کشور حدود 50 روستا برای اجرای طرح بهسازی بافت با ارزش در هیئات دولت تصویب شده که یکی از آن روستا ها، روستای فارسیان شهرستان آزادشهر است.
در همین راستا و به دلیل اجرای این دو طرح در این روستا، روستای فارسیان را به روستایی منحصر به فرد و زیبا تبدیل کرده است.
موقعیت و تاریخچه: روستای فارسیان قانچی از توابع بخش چشمه ساران شهرستان آزادشهر با مختصات جغرافیایی 55 درجه و 26 دقیقه طول شرقی 36 درجه و 57 دقیقه عرض شمالی، در 35 کیلومتری جنوب شرقی آزادشهر 90 کیلومتری شهر گرگان واقع شده است. این روستای کوهستانی در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا قرار دارد و از شمال شرقی به کوه اینجهو از شمال غرب به کوه علی کمری و از جنوب شرقی به دره خوجهقر محدود می شود. رودخانه تیل آباد از جنوب روستا می گذرد. روستای فارسیان تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد.

میانگین بارندگی سالانه آن 484 میلیمتر گزارش شده است. با توجه به فقدان آثار و بناهای تاریخی این روستا قدمت چندانی ندارد اما شرایط آب و هوایی و موقعیت طبیعی مناسب، مراتع، جنگل ها و ارتفاعات پیرامون آن تأثیر فراوانی در شکل گیری و استقرار این روستا داشته است. مردم روستا فارسیان قانچی به زبان ترکی سخن می گویند مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
جاذبه گردشگری: چشم انداز ارتفاعات کوه علی کمری و اینجه سوبا پوشش جنگلی انبوه، مراتع سرسبز مملو از انواع گلهای رنگارنگ، گستره گیاهان مرتعی و دارویی و نوای دلنشین جریان آب رودخانه تیل آباد همراه با زیبایی مناظر اطراف، به خصوص در سه فصل اول سال هر بیننده ای را مجذوب و مسحور می سازد.
پارک جنگلی فارسیان از دیگر جاذبه های طبیعی این روستا است این پارک زیبا در تمام طول سال با انواع درختان پهن برگ و سوزنی برگ چشم انداز بسیار زیبایی را پدید می آورد.
پوشاک مردم روستا: پوشاک غالب مردم روستا تا حدودی شبیه به پوشش مردمان شهرهای کوچک است. ولی در مراسم خاص از لباس محلی استفاده می کنند.
غذاهای محلی روستا: انواع آش ها و غذاهای گوشتی مانند کباب و انواع خورشت ها در روستا تهیه می شود استفاده از برنج نیز همراه با کباب ها و خورشت ها رایج است. انواع لبنیات از قبیل شیر، پنیر، ماست و کره به وفور در روستا یافت می شود و مکمل است غذایی روستاییان است.
شغل مردم روستا: مردم روستا اغلب کشاورزند نیمه اول سال مشغول کاشت برنج و در نیمه دوم سال گندم می کارند برنج انواع مختلفی دارد که مرغوبترین آن در شمال کاشته می شود در این روستا دو نوع دم سیاه و طارم هاشمی کاشته می شود که به دلیل آبیاری با آب چشمه رودخانه و خاک مرغوب و جنگلی عطر و طعم خاصی این برنج دارد یکی از بهترین برنج کشور محسوب می شود.
 
جمعیت روستا: 2 هزار و 200 نفر جمعیت و 450 خانوار
مناطق گردشگری روستای فارسیان: مارسا، دیو چشمه یا دِ چشمه، لته نورزعلی، دره چنارا، زیارگاه پیر بخشی، تیمور درّه، پیرآباد، پیر غار، پاکندس، چشمه ایشی، چشمه چنار، شاه ماز، استل ایشی، استل پایین و استل بالا ( استل برکه ای که در زمستان و بهار دارای آب بوده در تابستان بر اثر گرما خشک می شود این محل دارای زالوی بسیاری بوده که مردم برای درمان پا درد و یا کمر از آنها استفاده می کردند ( استل همان معادل استخر امروزی است ) کوه چماز، سنگ دره.
مشخصات منطقه:
نام منطقه: منطقه گردشگری روستای فارسیان آزادشهر     استان: گلستان
آدرس: استان گلستان – شهرستان آزادشهر بخش چشمه ساران روستای فارسیان.
نزدیکترین شهر: آزادشهر                                     نزدیک ترین روستا: روستای تیل آباد
اقلیم منطقه: سرد – سرد و معتدل                         طول جغرافیایی: 26     55
عرض جغرافیایی: 57     36                                 پوشش گیاهی: جنگلی و مرتع
نوع جاذبه: طبیعی – انسان ساخت                          توپوگرافی منطقه: کوهستان
منابع آب موجود: آب های سطحی و چاه و چشمه
فصل گردشگری: بهترین زمان بهار و تابستان            نرخ اشغال تخت مراکز اقامتی: 69%
تعداد گردشگران استان: داخلی:21 80 320 نفر     خارجی: کمتر از 2000 نفر در نوروز 88
مهمترین زمینه های سرمایه گذاری: مجتمع گردشگری و توریستی؛ رستوران و چایخانه، گردشگری سلامت، آلاچیق و پارکینگ، ایجاد تورهای گردشگری در روستاهای منطقه، تأسیسات ورزشی و تفریحی، نمایشگاه صنایع دستی، اکوتوریسم با جهت گیری مناطق جنگلی و ییلاقی – هتل.
وضعیت سرمایه گذاری فعلی در منطقه: متقاضی سرمایه گذاری در منطقه وجود ندارد.
بنیاد مسکن برای بهسازی فارسیان با میراث هماهنگ نبود.
برای ساماندهی بافت روستاهای با ارزش بنیاد مسکن باید با میراث فرهنگی هماهنگی داشته باشد ولی در استان این هماهنگی وجود ندارد. برای ثبت شدن یک بافت با ارزش مسائل زیادی مد نظر است که بافت اصیل روستا از این موارد مهم است و روستای بافت تاریخی دارای تعریف خاصی است. دهیاری و شورای روستای فارسیان باید پیگیر حفظ بافت باقی مانده اصیل روستا باشد تا بتوانیم با حفظ بافت اصیل باقی مانده روستا با کمک مردم بافت روستای فارسیان را به ثبت برسانیم.
چون این روستا در مسیر جاده بین المللی است با در نظر گرفتن سکونتگاه هایی از خانه های روستایی بتوانیم گردشگر را در این روستا نگه داریم و با این کار و فروش صنایع دستی و محصولات غذایی سنتی روستا در بازارچه ای که به همین منظور ایجاد می شود، در اقتصاد روستا نیز تحولی ایجاد کنیم. همچنین تورهای روستاگردی را برای گردشگران چه استانی و چه کشوری می تواند مردم کشور را با این روستای زیبا و سنتی بیشتر آشنا کند.
اجرای طرح بهسازی بافت با ارزش روستای فارسیان:
اجرای طرح بهسازی بافت با ارزش روستای فارسیان آزادشهر 5/1 میلیارد تومان هزینه داشته است.
این طرح در قالب کف سازی معابر، جدار، سازی با سنگ، اجرای کاه گل و لب بام، احیا و نصب نرده های چوبی و ارتقاء و ایجاد فضای سبز و میدان انجام شده است.
تحکیم ویژگی های فرهنگی، بومی و اقتصادی روستا، جلوگیری از مهاجرت روستائیان حفظ و تکریم ویژگی های کالبدی و تاریخی بافت، ارتقاءِ انگیزه روستائیان در مشارکت های مردمی، ارتقاءِ کیفیت زیست محیطی روستا و تقویت و ایجاد جاذبه گردشگری با ارتقاءِ توان های محلی و منطقه ای از اهداف اجرای طرح بهسازی این روستا است.
طرح هادی و طرح بافت با ارزش را ساماندهی کالبدی سند و مبنای فعالیت های عمرانی روستا است این طرح ها با ایجاد فضای بهداشتی در روستا، از ساخت و ساز های غیر مجاز جلوگیری و به تثبیت و امنیت روستا کمک می کند.
مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان های آزادشهر و رامیان نیز با اشاره به تاریخ 3 هزار و 500 ساله معماری سنتی و بومی ایران گفت: روستای فارسیان به لحاظ برخورداری از شاخص های معماری و زندگی سنتی برای بهسازی انتخاب شده است 670 واحد در معرض تخریب روستای فارسیان برای بهسازی خبر داد و گفت: ساخت و ساز های بدون مطالعه و غیر همخوان با بافت، محیط و اقلیم روستا، تهیه طرح بهسازی بافت با ارزش روستا را ضروری کرد.
 
بررسی محاسن طرح بافت  با ارزش روستای فارسیان:
 1. احیای بافت های با ارزش بستر ساز توسعه روستا است.
 2. حفظ شاخصه های معماری روستا که بر می گردد به فرهنگ و تاریخ ایران و مردم روستا.
 3. بافت با ارزش روستا که هویت سنتی داشته تقویت می کند.
 4. پایه اقتصاد روستا قوی شده و با ورود توریست و گردشگر.
 5. توسعه پایدار در روستا ایجاد می نماید یک سری امکانات فراهم می سازد برای مردم روستا.
 6. احیای بافت های با ارزش حفظ و احیای سنت ها و فرهنگ و تحکیم عمومی و اقتصادی روستا می باشد.
 7. یکی از برنامه های کلیدی دولت جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر است فارسیان با پتانسیل بالایی که در معماری سنتی و بافت خاص خود دارد می تواند جذب گردشگر نماید و از نظر اجتماعی و اقتصادی روستا را به سطح بالاتری ببرد و از مهاجرت اهالی جلوگیری می کند.
 8. با بهره گیری از بهسازی بافت با ارزش روستا یک بستر اولیه برای این روستا ایجاد شده که می تواند مهد گردشگری پایدار باشد و اگر درآمد پایدار در روستا اتفاق بیفتد ماندگاری اتفاق خواهد افتاد. اگر زمینه و بستر درآمد پایدار ایجاد شود یعنی دانش بومی و محلی بافت آوری روز تلفیق شود تا درآمدزایی ایجاد گردد به دنبال آن امید اتفاق خواهد افتاد.
 9. هر یک از اهالی روستا اگر بتواند یک سوئیت برای گردشگران به نام « مسافر کاشانه » ایجاد نماید یک وام مسکن و همچنین یک وام بلاعوض دریافت خواهند کرد.
گزارش کار روستای فارسیان:
روش تحقیق: کتابخانه ای – مصاحبه با بنیاد مسکن – میدانی – عکس.
موارد به دست آمده:
بررسی معایب طرح بافت با ارزش روستای فارسیان:
 1. عدم جلوگیری از ساخت و ساز های ناهمگن که به بافت با ارزش روستا را تهدید می کند (قوانین خاصی جهت جلوگیری از این ساخت و ساز ها وجود ندارد)
 2. عدم هماهنگی اداره گاز با بنیاد مسکن جهت لوله کشی گاز و تخریب سنگ فرش ها.
 3. کم توجهی به بهسازی در بعضی از محله های روستا.
 4. متأسفانه هر امکاناتی که وارد اجتماع می شوند فرهنگ آن با یک تأخیر می آید استفاده نادرست از طرح بهسازی هم همین طور است.
 5. مردم روستا باید در حفظ و نگهداری پروژه بهسازی بافت با ارزش این روستا فعالیت همکاری را داشته باشند.
*آیا طرح بافت با ارزش روستای فارسیان توانسته است نیاز های مردم روستا را فراهم سازد چه از نظر اجتماعی و چه از نظر اقتصادی؟
بهسازی بافت با ارزش تأثیر بسزایی در رشد اقتصادی و اجتماعی دارد تبلیغات تورهای گردشگری که به روستا می آیند به روستا ارزش و هویت بیشتری می دهند و روستا را در سراسر کشور معرفی می نماید و با جذب گردشگر و آمدن توریست از نظر اقتصادی هم روستا را تقویت می کند.
بهسازی بافت با ارزش زیر ساخت هایی را فراهم کرده که افراد و اهالی روستا می توانند فعالیت های اقتصادی خود را اجرایی کنند.
با بهره گیری از بهسازی بافت با ارزش روستا یک بستر اولیه برای این روستا ایجاد شده که می تواند مهد گردشگری پایدار باشد و اگر درآمد پایدار در روستا اتفاق بیوفتد ماندگاری اتفاق خواهد افتاد اگر زمینه و بستر درآمد پایدار ایجاد شود.
یعنی دانش بومی و محلی بافت آوری روز تلفیق شود تا درآمدزایی ایجاد گردد.
*آیا با وجود طرح اجرای بافت با ارزش روستای فارسیان سازمان کالبدی روستا توانسته است در جذب گردشگری موفق عمل کند؟
بله می تواند این ظرفیت بسیار شکوفا شود که به خود اهالی روستا بستگی دارد.
نقشه موقعیت جغرافیایی:
نقشه ایران
نقشه استان گلستان
بخش آزادشهر
روستای فارسیان
 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاه


کانال تلگرام چارقد


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومیل خلیل
بانک جامع اطلاعات پزشکان استان گلستان