نقاشی به سبک کوبیسم


نقاشی به سبک کوبیسم

آشنایی با سبک کوبیسم:
کوبیسم یا حجم گری، انقلابی ترین و نافذترین جنبش در هنر دنیای مدرن بوده است، ظاهر کوبیسم و ایده های درونی آن در طول سال ها تکامل یافته و مبانی زیبایی شناختی کوبیسم طی هفت سال شکل گرفت، اما این مکتب، ویژگی های عمومی و خاص خود را در گذر زمان به تمامی حفظ کرده است. نقاشی های کوبیست با به کارگیری اشکال هندسی که طرحها را مسطح و هموار می کنند و با استفاده از سطوح فضایی خرد شده و یا اشکالی که روی شکل های مجاورشان می غلتند و یا از آنها عبور می کنند، حس مبهمی از فضا را می آفرینند.
کوبیست ها کوشش می کنند تا وجوه مختلف یک شی را در آن واحد در یک سطح دو بعدی عرضه کنند، روشی که او به کار می برد تجزیه صور اشیاء به سطح های هندسی و ترکیب مجدد این سطوح در یک مجموعه به هم بافته بود.

تاریخ پیدایش سبک کوبیسم:
بویژه در نقاشی است که توسط دو هنرمند، یکی اسپانیایی، (پابلو پیکاسو PabloPicasso) و دیگری فرانسوی(جرج براکGeorges Braque) در سال های ۱۹۰۷ و ۱۹۰۸ پایه گذاری شد.

دوره های سبک کوبیسم:
 • کوبیسم را معمولا به سه دوره تقسیم می کنند: مرحله ی اول که  « پیشاکوبیسم» یا « کوبیسم نخستین»  نامیده می شود با تجربه های مبتنی بر آثار متاخر سزان و مجسمه های آفریقایی و ایبریایی مشخص می شود این مرحله با تکمیل پرده «دوشیزگان آوینیون» اثر پیکاسو در اوایل 1907 به پایان می رسد. ساختار این پرده آغاز کوبیسم را نوید می دهد؛ زیرا جابجایی و درهم بافتگی ترازها، تلفیق همزمان نیمرخ و تمام رخ و نوعی فضای دوبعدی را در آن می توان مشاهده کرد. 
در دو سال بعدی، پیکاسو و براک همراه یکدیگر بر اساس توصیه سزان به امیل برنار مبنی بر تفسیر طبیعت به مدد احجام ساده هندسی، روش تازه ای را در بازنمایی اشیا به کار بردند و از برجسته نمایی و نمایش فضای سه بعدی حمایت کردند.
 •  مرحله دوم 1912-1910  "کوبیسم تحلیلی"  نامیده میشود که اصول زیبایی شناسی کوبیسم در این مرحله کامل تر شد. پیکاسو و براک به نوع مسطح تری از انتزاع صوری روی آوردند که در آن ساختمان کلی اهمیت داشت و اشیای بازنمایی شده تقریبا غیر قابل تشخیص بودند.ثار این دوره غالبا تک رنگ و در مایه های آبی، قهوه ای و خاکستری بودند. به تدریج اعداد و حروف بر تصویر افزوده شدند و سر انجام اسلوب تکه چسبانی یا کلاژ به میان آمد که تاکید بیشتر بر مادیت اشیا و رد شگردهای وهم آفرین در روش های نقاشانه ی پیشین بود.
 
 • در مرحله سوم 1912-1914  با عنوان "کوبیسم ترکیبی" آثاری منتج ازفرایند معکوس انتزاع به واقعیت منجر شدند. دستاوردهای این دوره بیشتر نتیجه ی کوشش های گریس بود. اگر پیکاسو و براک در مرحله ی تحلیلی به تلفیق همزمان دریافت های بصری از یک شیء می پرداختند و قالب کلی نقاشی خود را به مدد عناصر هندسی می ساختند، اکنون گریس می کوشید با نشانه های دلالت کننده ی شیء به باز آفرینی تصویر آن بپردازد.

انواع کوبیسم:
مورخان هنر عموماً کوبیسم اولیه پیکاسو و براک را به دو مرحله تقسیم می کنند:
 1. کوبیسم تحلیلی: دوران اولیه کوبیسم که تا سال ۱۹۱۲ ادامه یافت ،  کوبیسم تحلیلی دنیای فیزیکی را به نقوش هندسی ریز و حجم هایی نفوذپذیر تقسیم می کرد. در این سبک، هنرمندان یک سوژه را مطالعه (یا تجزیه و تحلیل) می کردند و آن را به قطعات مختلف تفکیک می کردند. آنها به این قطعات از زوایای مختلف نگاه می کردند. سپس سوژه را بازسازی می کردند و قطعات را از دیدهای مختلف نقاشی می کردند.
 2.  کوبیسم ترکیبی: به دنبال کوبیسم تحلیلی ؛ کوبیسم ترکیبی تا ۱۹۱۵ پیش رفت. ایده افزودن مواد دیگر در یک کولاژ را ارایه کرد. هنرمندان از کاغذ رنگی، روزنامه ها و مواد دیگر به نمایندگی از قطعات تفکیک شده سوژه استفاده می کردند. این مرحله کوبیسم رنگ های روشن تر و حالت گیراتری به هنر می داد. اما برخلاف کوبیسم تحلیلی در کوبیسم ترکیبی اشکال انتزاعی را برای نمایش اشیا به شیوه ای نوین با یکدیگر ترکیب می نمود.
هنرمندان مشهور سبک کوبیسم:
 • -ژرژ براک : براک همراه با پیکاسو یکی از بنیانگذاران سبک کوبیسم است. او به اکتشافات خود در سبک کوبیسم در بقیه فعایت هنری اش ادامه داد.
 • -رابرت دولونه : دولونه هنرمندی فرانسوی بود که سبک کوبیسم خاص خودش به نام ارفیسم را به وجود آورد. ارفیسم بر رنگ های روشن و رابطه بین نقاشی و موسیقی متمرکز شده است.
 • -خوان گریس : گریس هنرمندی اسپانیایی بود که به سبک مرحله اول کوبیسم به کار پرداخت. او همچنین یکی از رهبران کوبیسم ترکیبی بود.
 • -فرنان لژه : لژه سبک منحصر به فرد خود را در کوبیسم داشت. بر سوژه های محبوب تمرکز می کرد و الهام بخش هنر پاپ شد.
 • -ژان متزینگر : متزینگر هنرمند و نویسنده بود. وی کوبیسم را هم از نقطه نظر علمی و البته هم جنبه هنری مورد کاوش قرار داد. وی اولین مقاله قابل اعتنا را در زمینه کوبیسم نوشت.
 •  پابلو پیکاسو : بنیانگذار کوبیسم است. پیکاسو با همراهی براک در طول فعالیتشان شماری از سبک های مختلف هنری را کشف کردند. برخی می گویند که پیکاسو بانی هنر ابتکاری و منحصر بفرد پنج یا شش هنرمند مختلف بوده است.


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شماثبت دیدگاه


کانال تلگرام چارقد


فروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومیل خلیل
بانک جامع اطلاعات پزشکان استان گلستان