نقش مایه های سکه های ساسانی  قسمت دوم

نقش مایه های سکه های ساسانی قسمت دوم

سکه های ساسانی یکی از آثار با ارزش تاریخی بوده که از روی آن اطلاعات مفیدی در مورد سلسله ی ساسانی و موسسان این سلسله و سردارانش و آداب و رسوم و سنن آنها و ... را می توان بدست آورد. این سکه ها دارای طرح های خاصی بوده که نظر مورخان را جلب نموده و علاوه بر آن بسیاری از طراحان نیز به الهام از آن ها در ایجاد طرح های خود پرداخته اند.

ادامه مطلب


 نقش مایه های سکه های ساسانی  قسمت اول

نقش مایه های سکه های ساسانی قسمت اول

تحول اندیشه های مردم ایران زمین در عهد ساسانی تنها از طریق آرمانهای سیاسی و مذهبی آنها داشته نمی شود. بلکه طرح ها و نقوش آننها نیز می تواند به فهم اندیشه و فرهنگ آنها کمک کند. با بررسی این طرحها و نقوش پیچیده که با مهارتی خاص همراه هستند می توان به جنبه های مختلف تمدن ساسانی پی برد.
 

ادامه مطلب


آشنایی با دست ساخته های زنان ترکمن

آشنایی با دست ساخته های زنان ترکمن

ترکمن ها یکی از اقوام مختلف استان گلستان هستند که فرهنگ، آداب و رسوم و صنایع دستی خاص خود را دارند، ابداع کننده و ادامه دهنده حیات بسیاری از صنایع دستی منطقه و کشور هستند.

ادامه مطلب


روستای فارسیان ماسوله ی گلستان!!

روستای فارسیان ماسوله ی گلستان!!

روستای فارسیان یکی از روستای نمونه کشوری است که در شهرستان آزادشهر واقع شده است که شباهت های زیادی از نظر ساختاری و پلکانی بودن روستا به روستای ماسوله نیز دارد و به معرفی این روستا می پردازیم.
 

ادامه مطلب


نقاشی به سبک کوبیسم

نقاشی به سبک کوبیسم

بسیاری از مورخان هنر بر این باورند که سبک کوبیسم به سبب نوآوری در روش دیدن، انقلابی ترین و نافذترین جنبش سده ی بیستم و آغازگر اصلی جنبش مدرنیسم در هنر است. هنرمندان سبک کوبیسم با شیوه جدیدی به سوژه ها نگاه می کردند این شیوه جدید هم این بود که تلاش می کردند تصاویر سه بعدی بر روی بوم های تخت ایجاد کنند. آنها سوژه را به اشکال زیاد و مختلفی تفکیک می کردند و سپس آن را از زوایای مختلف نقاشی می کردند. کوبیسم راه را بر بسیاری از جنبش های مختلف و جدید هنری قرن بیستم هموار کرد.

ادامه مطلب


چهارشنبه سوری از دیرباز تا کنون

چهارشنبه سوری از دیرباز تا کنون

ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند. چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد که مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردی من از تو ) می خوانند. ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئینهای کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریائی رواج دارد و "سور” در زبان و ادبیات فارسی و برخی گویش های ایرانی به معنای "جشن”،”مهمانی"و "سرخ” آمده است.
 

ادامه مطلب

صفحه 1 از 4