مد واقعا چیست؟

مد واقعا چیست؟


مد واژه ای فرانسوی است که از ریشه لاتین Modus گرفته شده و به معنای طریقه یا روش موقت است که بر اساس ذوق و سلیقه افراد یک جامعه و سبک زندگی اهل آن زمان به کار می‏رود.
فرهنگ دهخدا مد را اینگونه تعریف می‌کند:
«مد لغتی فرانسوی به معنای روش و طریقه موقت است که طبق ذوق و سلیقه اهل زمان، طرز زندگی و لباس پوشیدن و غیره را تنظیم می‌کند. شیوه متداول و باب زمان در شئون زندگی اجتماعی را مد گویند.»
دایرالمعارف تطبیقی علوم اجتماعی، مد را اینگونه تعریف می‌کند:
«مد عبارت است از شیوه‌های نسبتاً زودگذر کنش درآرایش شخصی یا طرز گفتار و بسیاری دیگر از رفتارها. تفاوت مد با رسم در آن است که بر خلاف رسم که دوام و دیرپایی ویژگی آن می‌باشد، مد تازه است و تبعیت از آن بیشتر به خاطر تازگی آن می‌باشد.»
با توجه به این سه تعریف متوجه می شویم که مد درواقع بدنبال ایجاد تازگی ، تغییر و تحول در زندگی می باشد چرا که انسان ذاتا به دنبال زیبایی ، تغییر و دگرگونی در زندگی خود است تا از یکنواختی زندگی کمی فاصله بگیرد. در واقع قرار دادن ترکیب زیبایی از رنگ ها در لباس و طرح های هماهنگ در کنار هم، خود باعث خلق مد می شود. پس مد در اینصورت واژه ای عجیب و غریبی نیست؛ بلکه حس زیبا شناسی است که متناسب با فرهنگ آن جامعه می باشد.
 


    به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
تلگرام فیش بوک اینستاگرام لینکداین تویتر

    برچسب ها


    دیدگاه شما


Jennabel      

For the love of God, keep writing these aresiltc. http://ukmynzerm.com [url=http://ipcytca.com]ipcytca[/url] [link=http://rbclpzcovtr.com]rbclpzcovtr[/link]Della      

Shiver me timbers, them's some great innoomatirf.
ثبت دیدگاهفروشگاه و تعمیرگاه کولر اتومیل خلیل
بانک جامع اطلاعات پزشکان استان گلستان
تلگرام